První výraznější vrásky se u nás začínají objevovat po první čtvrtině našeho života, kolem 25 roku. Zub času zaznamenává v naší tváři radost, v podobě vrásek okolo úst a očí, které jsou způsobeny veselým smíchem. Stejně tak nám ale nechává památku na starosti, které způsobili, že jsme se na celý svět jen mračili. Proč se nám vlastně vrásky s přibývajícím věkem tvoří a jak jim můžeme předcházet?

Proč vrásky vznikají

Četnost a intenzita vrásek je přímo spojena s nástupem stárnutí kůže. Věda už nám pomohla odhalit, že v naší pokožce v průběhu let ubývá kyselina hyaluronová, kolagen… Pleť tak ztrácí svou pružnost, začíná být oslabena, suchá a na scénu tak přichází první vrásky. Krom úbytku těchto látek má na vznik vrásek vliv také špatná životospráva, sluneční záření, kouření a nepravidelná péče o pleť.

Vaše pleť si zaslouží pravidelnou péči

Co vaší pleti dáte dnes, to vám za pár let vrátí. Proto rozhodně neberte prevenci na lehkou váhu a také nepodceňte pravidelnost, právě ta je v boji proti vráskám klíčová. Každodenní drobnosti, které vám zaberou maximálně pár minut, se postarají o oddálení projevů stárnutí i o několik let. Pokud si zvyknete odličovat make-up každý den, spát na zádech a nepodceňovat pitný režim, máte nakročeno k svěží pleti i v padesátce. Stejně tak byste měli dodat své pleti péči v podobě denních a nočních krémů, hydratačních masek a občas ji promasírovat přírodním peelingem.

Nezapomínejte ani na zdravou životosprávu, kvalitní spánek a dostatek vitamínů a minerálů. Nejsilnější bojovníci v boji proti vráskám jsou vitamíny C, A, E a B-komplex a minerály v podobě zinku, selenu a křemíku.

Kosmetická péče

Pokud jste dříve prevenci podcenili, není třeba zoufat, jen sáhnout po vhodném kosmetickém přípravku, který začne s vráskami bojovat intenzivněji. I když slogany v reklamách mnohdy slibují omlazení o deset let přes noc, je třeba mít se na pozoru, abyste nenaletěli jen líbivé reklamě. Není však třeba všechny produkty rovnou zatracovat. Pokud vsadíte na kosmetické přípravky, které najdete v lékárnách, máte jistotu, že nešlápnete vedle. Zaměřte se především na produkty s vysokým obsahem kyseliny hyaluronové, kolagenu a s betaglukanem. Spojení těchto složek dodá vaší pleti potřebnou hydrataci, vytvoří okamžitý liftingový efekt a vyplní nechtěné vrásky. Už jste vyzkoušeli velmi účinné hydrogelové masky?

A na co dát pozor v nejbližších týdnech? Sluníčko má stále větší sílu, tak na výlety vyrážejte jen s účinným UV filtrem. A nezapomeňte mít u sebe sluneční brýle: chránit potřebují i vaše oči.